۶ نکته برای انتخاب یک استخر خوب برای کودکان

۱-تخصص کار با کودکان

یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب کلاس شنای کودکان،‌ توجه به کیفیت مربی‌گری،‌ تجربه و تخصص یک مربی است. توجه داشته باشید که مربی ورزشی که با کودکان کار می‌کند، بایستی از کودکان اطلاعات کافی داشته باشد. مثلا از مواردی مانند روانشناسی رشد کودکان، کنش صحیح در مقابل نیازها و عملکرد کودکان. در یک مجموعه ورزشی نباید از مربی بزرگسالان برای کودکان هم استفاده شود،‌ مگر اینکه آن مربی تخصص کافی کار با کودکان را داشته باشد. مربیان متخصص شنای کودکان دارای نشانه‌هایی هستند. از جمله اینکه: بسیار صبور هستند، همیشه با کودکان خوش‌ اخلاق‌ند، براساس نیازهای کودکان همیشه در آب و در کنار او باقی می‌مانند، از ترساندن یا تهدید کردن کودک پرهیز می‌کنند، از وسایل کمک آموزشی زیادی استفاده می‌کنند، آموزش را در قالب بازی‌‌های متنوعی ارائه می‌کنند، از حرکات ناگهانی و پرتاب کردن کودک در استخر آب پرهیز می‌کنند، بین کودکان هیچ تبعیض و تفاوتی قائل نمی‌شوند، از تنبیه و تشویق‌های افراطی کودکان پرهیز می‌کنند، کودکان را در رقابت‌های ناسالم قرار نمی‌دهند و متناسب با توانمدی‌ّهای هر کودک عمل کنند.

نکته: لازم است درباره رزومه کاری و اخلاقی مربی شنای کودکان،‌ حتما بررسی‌های لازم را به عمل آورید. برای این کار می‌توانید از کادر کارکنان استخر، کودکان و والدینی که قبلا با آن مربی کلاس داشته‌اند و یا مجموعه ورزشی‌های دیگری که آن مربی با آنها همکاری می‌کند، سوال کنید.

۲-ایمنی استخر

بخش ایمنی و سلامت یک استخر را می‌توانیم به چشم خود ببینیم. نکته مهم مطالبه‌گری است. شما برای آموزش شنای فرزند خود مجبور هستید هزینه‌ کنید. بنابراین لازم است در مقابل آن از بهترین خدماتی که قابل ارائه هستند استفاده کنید. پس از وجود هر یک از این امکانات زیر در یک استخر مطمئن شوید:

-جعبه‌ کمک‌های اولیه

-دستگاه اکسیژن

-تخت اورژانس احیاء مصدومان

– انواع وسایل امداد و نجات غریق

-وجود استخر مخصوص کودکان

۳- مجوزها و مدارک تخصصی

این مورد نیز از جمله مواردی است که بایستی قبل از ثبت‌نام کودک به آن توجه ویژه داشته باشیم. یک مجموعه ورزشی آبی یا استخر بایستی مجوزهای لازم برای بازگشایی و مدیریت آن را داشته باشد. زیرا گرفتن این مجوزها مستلزم رعایت موارد مهم بهداشتی و ایمنی است. همچنین مربیان استخر بایستی دارای مدارک تخصصی آکادمیک مربی‌گری کودکان باشند.

۴- حمل و نقل

برخی خانواده‌ها به راحتی می‌توانند با خودروی شخصی خودشان کودک را به کلاس شنا برسانند. برای برخی هم گرفتن سرویس ایاب و ذهاب به آسانی میسر است. البته با توجه به اینکه موارد ایمنی برای انتخاب راننده مطمئن را در نظر می‌گیرند. برخی خانواده‌ها نیز کودک را همراهی می‌کنند و مسیر را پیاده طی می‌کنند. اگر مسیر رسیدن به مقصد تا جای ممکن ایمن و نزدیک باشد، برای کودکان بهتر است. اگرچه این مورد نیز با توجه به شرایط و موقعیت هر خانواده متفاوت است.

۵- بهداشت

یکی از مهمترین نکات در انتخاب یک استخر مناسب کودکان،‌ توجه به بهداشت استخر است. برای در نظر گرفتن سطح کیفیت بهداشت یک استخر لازم است به نکات زیر توجه ویژه‌ای داشته باشیم:

-بهداشت آب استخر و نحوه تسویه آب

-رعایت بهداشت کف راهروها، پلکان، محل رختکن‌، دوش‌های حمام، محل‌های استراحت، سونا و جکوزی:‌(ممکن است آلودگی از این بخش‌ها به مکان‌های مخصوص کودکان انتقال یابد).

– بهداشت وسایل کمک آموزشی

– رعایت بهداشت در بوفه‌های تغذیه

– بهداشت کمدهای رختکن

– رعایت بهداشت در محل‌ تعویض و تحویل کفش‌ها

– رعایت بهداشت دستشویی‌ها

-رعایت بهداشت شخصیی از سوی همه کارکنان یک استخر

۶- امکان بازدید حضوری و سرزده از استخر

هر مجموعه و مکان تفریحی، ورزشی و آموزشی که برای کودکان ارائه خدمات می‌کند، بایستی امکان بازدید حضوری و حتی سرزده را به والدین بدهد. مطمئن باشید مجموعه‌ها‌ی حرفه‌ای و با سابقه‌ هیچ ابایی از این مساله ندارند. بنابراین همیشه قبل از ثبت‌نام کودکان خود برای کلاس شنا از این امکان استفاده کنید و در صورتی‌که این مجموعه با شما همکاری نکرد، به سازمان‌های بالادست این مجموعه شکایت کنید.

مهرنوش خالقی

 

 

 

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=11332
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.