چرا رابطه‌ کودک با طبیعت مهم است؟

کودکی که دست و پاهای خود را در آب چشمه‌ فرو می‌برد و منتظر است دوستانش نیز به او بپیوندند. یک بازی پرتلاطم و تجربه. طبیعت، جایگاهی برای یادگیری و کشف این کودکان که برای اثبات استقلال و توانمندی‌ خود تلاش می‌کنند. طبیعت موقعیت‌های جدیدی برای کودکان ایجاد می‌کند که هیچ محیط دیگری نمی‌‌تواند چنین موقعیتی را به وجود آورد. شما چقدر درمورد این نکته‌ مهم اطلاعات دارید؟

پژوهش‌ها نشان داده‌اند، ارتباط کودک و طبیعت فواید احساسی و هیجانی زیادی برای کودک دارد. اول اینکه بودن در محیطی خارج از خانه ، احساس آزادی بیشتری به کودکان می‌دهد. کودکان نسبت به کشف و شهود اطرافشان، احساس آزادی می‌کنند. آزادانه حرکت و سروصدا می‌کنند. کودک احساسات خود را ابراز می‌کند، احساساتی که شاید در یک مکان بسته، به سختی می‌توانست ابراز کند. مثلاً با صدای بلند جیغ زدن و آزمایش میزان کشش صدای خود. در طبیعت کودک می‌تواند، بپرد، بدود، از صخره‌ها را و مسیرهای سخت بالا و پایین برود، غلت بزند و و بچرخد و به راحتی میزان اضطراب، خستگی و استرس‌ خود را کاهش دهد. همچنین طبیعت می‌تواند احساس صلح و دوستی بین کودکان  را افزایش دهد. زیرا آنها با کمک به یکدیگر، خود را از خطرات احتمالی حفظ می‌کنند. کودکان پر تحرک ممکن است فعالیتی را با آرامش انجام دهند. مثلاً گودالی را به آرامی حفر کنند. پژوهش‌ها نشان داده است، تعامل با طبیعت می‌تواند نشانه‌های بیش‌فعالی و اضطراب را کاهش دهد.

بازی در طبیعت، مزایای اجتماعی دارد. وقتی کودکان در طبیعت بازی می‌کنند، فرصت ارتباط با هم‌بازی‌های جدید و متفاوت را پیدا می‌کنند. آنها در ارتباطات خود، شیوه‌های حل مسأله و به اشتراک‌گذاشتن را تمرین می‌کنند. در دنیای طبیعت هیچ قانونی صددرصدی وجود ندارد و کودکان خلق بازی‌های جدید گروهی را تمرین می‌کنند. آنها در قالب بازی، مهارت‌های مختلف اجتماعی را تمرین می‌کنند. به این ترتیب آنها می‌‌آموزند بدون محدودیت و بدون دخالت بزرگ‌ترها مسائل مختلف را حل‌وفصل کنند. همچنین می‌توانند همدلی و اتحاد بین خود را بیشتر تمرین کنند.

ارتباط بین کودک و طبیعت، برخی فواید جسمانی را برای کودک به ارمغان می‌آورد.. استفاده از هوای آزاد و تازه، جست‌وخیز و دور بودن از فضای خواب‌آلودگی و بازی‌های کامپیوتری، آنها را با فرصت‌های بی‌شماری مواجه می‌کند. فرصت‌هایی که به تقویت قوای جسمانی کودکان می‌انجامد. بچه‌ها از درخت‌ و تپه‌ها بالا و پایین می‌روند، از شاخه‌ها آویزان می‌شوند و از روی سنگ و صخره‌ها می‌پرند. این‌ها به خودی‌خود تمارین جسمانی سنگینی هستند که کودکان از طریق آنها سیستم ایمنی و جسمانی خود را افزایش می‌دهد.

 

ترجمه و گرداوری: مهرنوش خالقی

منابع:

https://www.doc.govt.nz/about-us/our-policies-and-plans/education-strategies/national-education-strategy-2010-2030/benefits-of-connecting-children-with-nature/

https://www.brighthorizons.com/family-resources/children-and-nature

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=6351
ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. mohammadi می گوید

  ouy

 2. mohammadi می گوید

  سلام

  1. mohammadi می گوید

   سلام

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.