با ۵ شیوه ذهن کودکان را برای رفتن به مهد آماده کنیم

آیا می خواهید کودک خود را به مهد کودک بفرستید؟ آیا کودک شما آمادگی جدا شدن از شما را به دست آورده است؟ بسیاری از کودکان هنگام جدا شدن از والدین و رفتن به مهد کودک دچار چالش می‌شوند و این یک امر کاملا طبیعی‌ است. برای اینکه از سد این مشکلات راحت‌تر عبور کنیم لازم است قبل از فرستادن کودکان به مهد کودک، اقداماتی را برای آمادگی ذهنی آنها انجام دهیم.

نکته: پیش از هر چیز لازم است از کیفیت دلبستگی کودک نسبت‌ به خودمان، اطلاعاتی داشته باشیم. بدون شک هر کودکی که زندگی عادی را پشت سر گذاشته است، هنگام جدایی از والد، ممکن است دچار درجاتی از اضطراب شود و این امر کاملا طبیعی‌ست اما اگر میزان این اضطراب، به طرز چشمگیری بالا باشد، بهتر است از یک متخصص روانشناس کودکان نیز کمک بگیریم.

برای آماده‌سازی ذهن کودکان جهت رفتن به مهد کودک، می‌توانیم از این شیوه‌ها که همگی روش‌های غیرمستقیم هستند، استفاده کنیم.

۱-یک نقاشی یا کاردستی بسازیم

این شیوه برای بسیاری از کودکان می‌تواند کاربردی باشد. برای اینکه مساله رفتن به مهد کودک را توضیح دهیم، می‌توانیم در قالب یک نقاشی یا کاردستی، داستان رفتن به مهد کودک را برای کودک تعریف کنیم.

۲-نمایش بازی کنیم

یکی دیگر از روش‌های غیرمستقیم آماده‌سازی ذهن کودکان برای رفتن به مهد کودک، نمایش بازی است. در قالب یک قصه‌ی ساده، نقش مادر و کودک را به عهده بگیریم و رفتن به مهد کودک را با بچه‌ها بازی کنیم. در نمایش بازی می‌توانیم از نیازها، تمایلات و نگرانی‌های بچه‌ها برای رفتن به مهد کودک نیز باخبر شویم.

۳-انیمیشن ببینیم

با یک جست‌وجوی ساده در فضای مجازی می‌توانیم انیمیشن‌های زیادی با موضوع رفتن به مهد کودک، پیدا کنیم. بچه‌ها با دیدن انیمیشن، با موضوع آشنا می‌شوند. در آخر می‌توانیم درباره برنامه‌ای که مشاهده کرده‌اند با آنها صحبت کنیم و از نظرات آنها مطلع شویم.

۴-نمایش عروسکی 

این شیوه‌ نیز مانند نمایش‌بازی مفید است. منتها با این تفاوت که در اینجا کودک می‌تواند از زبان عروسک‌ها نیازها و تمایلات خود را بیان کند. ما نیز می‌توانیم از زبان یک عروسک با آنها بیشتر صحبت کنیم و درباره اتفاقات مختلفی که در یک مهد کودک می‌افتد با آنها هم‌صحبت شویم.

۵- با هم مشاهده کنیم

این شیوه شاید بیشتر اثرگذاری را برای کودکان داشته باشد زیرا بخش بزرگی از یادگیری کودکان، از طریق مشاهده‌گری است. می‌توانیم پس از انتخاب مهد کودک مورد نظر، به همراه کودک برای مشاهده کردن بچه‌ها، مربیان و والدین دیگر اقدام کنیم. مشاهده کردن، اطلاعات زیادی از روند فرایندها در اختیار کودک ما قرار می‌دهد. او با دیدن کودکان دیگر، فضای مهد کودک و مربیان، به تدریج از نظر ذهنی برای رفتن به مهد کودک آمادگی لازم را بدست می‌آورد.

مهرنوش خالقی

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=11304
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.