با پنچ شیوه می‌خواهم کودکم کاوشگر و فعال شود

نقش والدین در پرورش یک کودک کاووشگر کودک ما دستش را دراز می‌کند تا چیزی را لمس کند. چیزی را می‌کاود تا از ناشناخته‌ها آگاه شود. دائم سوال می‌پرسد و به دنبال فرصتی‌ست برای کشف و تجربه. او کودک کنجکاوی است که به دنبال پاسخ به سوالهایش، از هر تجربه‌ای استقبال می‌کند. ما در این مسیر نقش تعیین‌کننده‌ای داریم. در این مطلب می‌خواهیم از نقش مهم والدین در پرورش یک کودک کاووشگر بگوییم.

۱-به همه سوالات کودک پاسخ ندهیم

به عنوان والدین یک کودک هیچ‌گاه نمی‌توانیم تمام سوالات کودک را پاسخ دهیم. بایستی بپذیریم که دانش و اطلاعات ما آنقدرها زیاد نیست که مانند یک ربات، تمام سوالات او را پاسخ دهیم. اگر تمام سوالات کودک را پاسخ دهیم، او دیگر انگیزه‌ای برای یافتن پاسخ‌ها ندارد. ما می‌توانیم سوالات کودک‌مان را با یک سوال دیگر پاسخ دهیم. مثلا اگر کودک پرسید چرا از فلان وسیله استفاده می‌کنیم؟ به او پاسخ دهیم: «تو چه فکر می‌کنی؟» به این ترتیب کودک ذهن خود را از حالت منفعل به حالتی فعال و کاوشگر درمی‌آورد. فراموش نکنیم که کودک از رفتار و واکنش‌های ما می‌آموزد. اگر ما گاهی در پاسخ به سوالات او بگوییم: «نمی‌دانم! اما دوست دارم درباره این مطلب جست‌وجو کنیم و پاسخ سوال را با هم پیدا کنیم»، به این ترتیب کودک به شما به عنوان یک قهرمان همه چیزدان نگاه نمی‌کند. او شما را در کنار خود به عنوان یک دوست می‌بیند. اگر ما در مقابل مطالب و اتفاقات مختلف، از خودمان کنجکاوی نشان دهیم، کودک نیز همین رفتار ما را الگو قرار می‌دهد.

۲-چارچوب‌ها را بشکنیم

در پله بعدی، اگر تلاش کنیم گاهی اوقات تمام چارچوب‌ها را کنار بگذاریم و از رفتارهای روتین زندگی فاصله بگیریم، کودک نیز با احساس آزادی و فراق بال بیشتری، می‌آموزد و تجربه می‌کند. مثلا اگر به یک طبیعت بکر سفر می‌کنیم، تجربه پیاده‌روی با پاهای برهنه، حمام کردن در دریا یا رودخانه و یا شب‌مانی در طبیعت را از دست ندهیم. در این مسیر به کودک اجازه دهیم تا جای ممکنه بازی کند، آزادی از قید و بندهای یک زندگی شهری را تجربه کند و از علائق مختلف خود صحبت کند. حشرات و پرنده‌های مختلف در طبیعت را به کودک نشان دهیم و او را با خاک، آب و باد و آتش بیشتر آشنا کنیم. ترس‌ها را کنار بگذاریم و از این موقعیت با کودک خود لذت ببریم. برای این منظور می‌توانید سفر به مناطق طبیعی و بکر را بیشتر در برنامه خود قرار دهید. کودکانی که بیشتر از همسالان خود سفر می‌کنند، بیشتر از دیگر کودکان سازگار و کاوشگر می‌شوند. با خطرها آشنا هستند و چیزهای بیشتری می‌دانند. در عین حال همیشه علاقمند به کشف و کاوش هستند.

۳-کتاب‌خوانی را فراموش نکنیم

یکی از تمرینات مفید برای پرورش یک کودک کاوشگر این است که برای کودک قصه بگوییم و پایان داستان را به عهده کودک بگذاریم تا بتواند بیشتر فکر کند، تخیل‌پردازی کند و ایده‌های جدیدی را درباره پایان قصه خود ارائه کند.

۴-کارهای وارونه

علاوه‌براین ما می‌توانیم در تمام کارهای روتین زندگی تفاوت‌های کوچکی برای کودکان ایجاد کنیم و به جای اینکه آنها را کسل‌کننده بپنداریم، سعی کنیم به این کارهای ساده و روتین از زاویه‌ای دیگر نگاه کنیم و آنها را جذاب‌تر شکل دهیم. مثلا مسواک زدن با دست چپ و یا یک روز صبحانه خوردن در بالکن. این فعالیت‌ها می‌توانند در رشد مغزی کودکان نیز بسیار مفید باشند.

۵-کودک را سورپرایز کنیم

گاهی تلاش کنیم تا کودک خود را سورپرایز کنیم. به‌طوری که ذهن کودک درباره اینکه ما چه زمان برای سورپرایز کردن او اقدام کرده‌ایم، کنجکاو و فعال شود. لازم نیست اقدامات بزرگی انجام دهیم. ممکن است فقط روی یک کاغذ بنویسم که او را دوست داریم و روی کمد لباس‌هایش بچسبانیم.

ترجمه و گرداوری: مهرنوش خالقی

منبع:

http://www.mindchamps.ae/8-ways-encourage-curiosity-children/

 

 

 

 

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=11102
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.