۲ بازی مهم برای تازه متولدها

شاید تصور کنید نوزادانی که به تازگی متولد شده‌اند، توانایی انجام هیچ بازی‌ای را ندارند. اما جالب است بدانید که نوزادان تازه متولد شده هم می‌توانند بازی‌های خاص خودشان را داشته باشند. فقط کافی‌ست در این مورد اطلاعات کافی به‌دست آوریم و به آسانی و با کم‌ترین هزینه‌ها اسباب‌بازی‌های مفیدی برای نوزاد بسازیم و با او بازی کنیم.

۱-بازی تصاویر

در حقیقت این بازی یک شیوه تقویت حس بینایی نوزادان تازه متولد شده است. دید نوزادان تازه متولد شده مانند تصویر زیر است:

در این تصویر سیر تغییر و رشد حس بینایی نوزادان مشخص شده است.

آنها در بدو تولد مانند بزرگسالان نمی‌بینند بلکه حس بینایی آنها به تدریج و پس از حدودا دو ماه شکل می‌گیرد. در حقیقت آنها خطوط محیطی و رنگهای با تضاد بیشتر را بهتر ادراک می‌کنند. بنابراین برای تقویت حس بینایی نوزادان می‌توانید از تصاویر سیاه و سفید استفاده کنید. دو نمونه از این تصاویر را در اینجا قرار داده‌ایم. می‌توانید این تصاویر را پرینت بگیرید و در برابر دیدگان نوزاد قرار دهید.

 

۲-بازی‌های حسی

اسباب‌بازی مفید دیگری که می‌توانیم در اختیار  نوزاد قرار دهیم، خودمان هستیم. نوزادان برای رشد حواس خود، نیاز به دیدن، شنیدن و لمس کردن دارند. هرقدر بیشتر با نوزادان سخن بگوییم بهتر است. در این بازی سعی می‌کنیم در حالی‌که نوزاد را در آغوش گرفته‌ایم، با او سخن بگوییم، قصه یا ترانه‌های کوتاه بخوانیم و با اعضای چهره، هیجانات مختلف را اجرا کنیم. در کنار این کار می‌توانیم موسیقی کلاسیک و بدون کلام پخش کنیم و همزمان کودک را ماساژ دهیم. به این ترتیب همزمان چند حس کودک را درگیر کار کرده‌ایم و به تدریج موجب رشد و بهبود این حواس می‌شویم.

مهرنوش خالقی

 

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=11169
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.