پنج‌ساله‌‌های همه‌فن حریف و سرگرمی‌های مورد علاقه!

وقتی به یک کودک پنج‌ساله فکر می‌کنیم، تصویری از یک کودک بزرگ در ذهن ما نقش می‌بندد. کودکی که در عین کودکی، می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد. کارهایی شبیه به بزرگ‌ترها. او کم‌کم می‌خواهد اعمال پیچیده‌تر بزرگ‌ترها را بیاموزد. شاید بخواهد ادای خواندن و نوشتن را دربیاورد و خود را در شغل دلخواهش تصور کند. برای هدایت و رفتار صحیح با او لازم است از علاقمندی‌های او سردرآوریم. در اینجا مروری بر کارهای مناسب برای پرورش مهارت‌های کودکان پنج‌ساله را مرور می کنیم:

  • یادگیری خیلی سریع ریاضی

کودک پنج ساله شما از نظر رشد ذهنی به حدی رسیده است که می‌تواند با اعداد و حروف آشنا شود. حتی کودک آمادگی دارد، خواندن و نوشتن را بیاموزد. اگرچه به هیچ‌وجه ضرورتی وجود ندارد که بر خلاف میل کودک، او را به آموختن حروف و اعداد، وادار کنید. برای کودکانی که خود علاقمند به یادگیری حروف و اعداد هستند، صفحه‌های آموزش اعداد و حروف الفبا، بسیار مفید است. شما می‌توانید حروف و اعداد مختلف مقوایی را روی آهن‌ربا بچسبانید و بر روی سطح یخچال قرار دهید تا کودک، با دیدن و کنار هم گذاشتن آنها، یادگیری را شروع کند.

فرایند یادگیری اعداد و شمردن را می‌توانید در قالب انواع بازی‌ها با وسایل مختلف شروع کنید. مثلا در باغچه یا حیاط عناصر مختلفی مانند درخت، سنگ، برگ و یا حشرات وجود دارند و شما می‌توانید از آنها استفاده کنید تا کودک با اعداد آشنا شود. مثلا اگر در حیاط خانه دو درخت وجود دارد، عدد دو را با تعداد درختان به او بیاموزید. به این ترتیب کودک شما هرگز عدد دو را از یاد نمی‌برد.

  • از نظم و توالی تا  آموزش چرخه‌ی زندگی

در حقیقت کودک پنج‌ساله می‌تواند با مفهوم نظم و توالی آشنا شود. مفاهیمی مانند چرخه‌های زندگی حیوانات و حشرات مختلف برای او بسیار جذاب است. مثلا زندگی کرم ابریشم. می‌توانید تصاویری از چرخه زندگی حیوانات به او نشان دهید و از او بخواهید داستانی برایش بسازد. علاوه‌براین کودک پنج‌ساله شما توانایی مراقبت از خواهر یا برادر کوچک‌تر خود را دارد. شما می‌توانید مدت زمانی کوتاه این مسئولیت را به او بدهید. مثلا در یک زمین بازی، هنگامی که آنها مشغول بازی هستند.

کودک پنج‌ساله قادر است کاردستی‌های مختلفی بسازد. به عنوان والد، خلاق باشید و از وسایل دورریختنی، چیزهای جدید بسازید و کودک را در این کارها شرکت دهید. کارهای هنری و دستی برای همه کودکان لذت‌بخش است و ذهن آنها را گسترش می‌دهد.

  • آموزش ساخت و ساز را جدی بگیرید

عروسک‌بازی، ساخت و ساز با لگوها، نقاشی با رنگ‌های مایع و تیوپی، کاردستی با دانه، برگ و گلبرگ‌ها، بازی با شِن و نمایش بازی، ازجمله لذت‌بخش‌ترین بازی‌های برای کودکان پنج‌ساله به شمار می‌روند. شما می‌توانید وسایل مورد نیاز خیلی از این بازی‌ها را خودتان ساخته و در اختیار کودک بگذارید. دادن وسایل حاضر و آماده به کودکان، کمک زیادی به پرورش خلاقیت کودکان نمی‌کند. تلاش کنید کودکان را وارد مراحل ساخت و ساز و خلق ایده‌های جدید کنید. کودکان می‌توانند برای خود عروسک بسازند، رنگ‌های خانگی و سالم بسازند و با کودکان دیگر بازی‌های گروهی کنند. کودکانی که در تنهایی و فقط با اسباب‌بازی‌های حاضر و آماده بازی می‌کنند، تجربیات کمتری به دست می‌آیند اما کودکانی که با عناصر و کودکان مختلف بازی می‌کنند، می‌توانند تجربیات بیشتری داشته باشند.

ترجمه و گرداوری: مهرنوش خالقی

منابع:

https://parenting.firstcry.com/articles/top-30-activities-for-5-year-old-children/

https://bouncebackparenting.com/cant-miss-fun-for-your-4-6-year-old/

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=4447
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.