نبرد تنگاتنگ بزرگسالان با هیولای زیر تخت‌خواب کودکان!                              

شاید بچه‌های دو تا سه ساله از هر چیزی که برایشان ناآشنا باشد، بترسند. مثلا ممکن است اگر برای اولین‌بار پایِ پدربزرگ را در گچ ببینند، ناگهان بترسند و به شدت گریه کنند. اما در بین کودکان سه تا پنج ساله، ترس از موجودات تخیلی و یا بعضی چیزهای واقعی مثل حیوانات وحشی و بزرگ، رایج‌تر است. قدرت تخیل‌پردازی کودکان بسیار بالاست و تشخیص واقعیت از خیال، برای کودکان زیر چهار سال خیلی سخت‌تر است. این بسیار مهم است که شما در کنارکودک خود، همدلی کنید. شاید او هر شب بیدار از خواب می‌شود و با گریه به اتاق خواب شما بیاید اما باید صبور باشید و او را از خود نرانید. شاید کودک شما از وجود هیولایی زیر تخت‌خواب یا داخل کمد، شکایت می‌کند، او را حمایت کنید، هرقدر که حرف‌های کودکتان غیرمنطقی باشد.

  • نمایش پیروزی برهیولا

به جای اینکه به او بگوییم «ترسو نباش یا نترس» بهتر است با او همدلی کرده و او را متهم به جلب توجه کردن، نکنیم و بگوییم «می‌دانم عزیزم چیزی باعث شده تا احساس ترس کنی». به این ترتیب به او می‌فهمانید که این یک احساس است و هیچ اشکالی ندارد. شما می‌توانید در طول روز با کودک خود صحبت کنید و در قالب یک بازی نمایشی با عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌های دیگر از او بخواهید، نمایشی در این مورد بازی کند و نشان دهد چگونه می‌توان بر هیولای زیر تخت‌خواب پیروز شد. اکنون زمان است که کودک دوباره تخیلات خود کمک بگیرد و بر هیولای تخیلی پیروز شود.

  • کمک های یک هیولای خمیری

  • از کودکتان بخواهید چنین داستانی را در قالب نقاشی یا خمیربازی پیاده کند. مثلاً یک هیولای خمیری بسازد و احساسات خود را نسبت به آن بیان کند.
  • هر شب قبل از خواب، تمام فضایی را که کودک ادعا می‌کندهیولا آنجاست، به همراه کودک نگاه کنید.
  • قبل از خواب و در تاریکی اتاق برای کودک قصه بخوانید و یک چراغ خواب کوچک روشن بگذارید.
  • از کودکی خودتان و مواجهه با تاریکی بگویید. از زیبایی‌های شب و ماه و ستاره‌ها برای کودک بگویید.
  • علاوه‌براین، حتماً رسانه‌های در دسترس کودک را رصد کنید
  • ممکن است یک نوجوان یا فردی دیگر، تصاویر یا فیلم‌های ترسناکی را به او نشان داده باشد. حتما از آنچه کودک می‌بیند و می‌شنود، مطلع شوید.

 

  • قصه‌ها کمک‌حال بزرگترها

در قالب قصه و بازی و نمایش، راه‌حل‌های مختلف را بررسی کنید. مثلاً از کودک بپرسید اگر تو به جای آن خرگوش کوچولوی قصه بودی، چطور به جنگ هیولاها می‌رفتی؟ یک پسر یا دختر شجاع چه کار می‌کند؟ کودکان در این مواقع پیشنهادات جالبی ارائه می‌کنند. مثلاً ممکن است پسربچه‌ای بخواهد لباس بَت‌مَن بپوشد و بخوابد تا اگر هیولایی آمد با او مبارزه کند. از این راه‌حل‌ها استقبال کنید و شما نیز راه‌حل‌هایی در ذهن پیدا کنید و در یک فرصت مناسب به کودک ارائه کنید. برخی پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند، قصه‌خوانی قبل از خواب با موضوع غلبه بر ترس، موجب کاهش احساس ترس در کودکان می‌شود. در آخر همیشه مراقب باشید تا نظم خواب شبانه کودک برهم نخورد. ممکن است کودکان چنین خواسته‌ای داشته باشند، اما تلاش کنید با همکاری یکدیگر این برنامه به تاخیر نیوفتد.

ترجمه و گرداوری:‌ مهرنوش خالقی

منابع:

https://www.verywellfamily.com/fear-of-monsters-under-bed-4584321

https://www.caringforkids.cps.ca/handouts/taming_the_monsters

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=4817
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.