۵ معیار برای شناخت یک مربی باتجربه برای کودکان

آیا به دنبال یک مربی با‌تجربه برای کودک خود هستید؟ بسیاری از ما برای پرورش هرچه کامل‌تر فرزندمان به دنبال یک مربی خوب هستیم. چه به عنوان یک پرستار در خانه و چه به عنوان یک مربی کودک در مهد کودک. غافل از اینکه ما از بسیاری از معیارهای انتخاب یک مربی کاربلد بی‌اطلاع هستیم. برای اینکه از نشانه‌های یک مربی کودک باتجربه مطلع شوید،‌ ادامه این مطلب را بخوانید.

۱-صبور و خوش‌اخلاق است

کودکان، از زاویه دید خودشان به جهان نگاه می‌کنند. شاید برخی مربی‌ها از این واقعیت بی‌اطلاع باشند. چنانکه بسیاری اوقات این مورد را مشاهده می‌کنیم. برخی افراد در کار با کودکان همچون یک آدم بزرگسال برخورد می‌کنند و هیچ‌گونه صبوری و خوش‌رویی نشان نمی‌دهند. مهمترین نشانه یک مربی کودک کاربلد، صبوری و خوش‌اخلاقی است.

۲-دارای تخصص کافی کار با کودکان است

یک مربی کاربلد، می‌داند که در ابتدا، لازمه کار با یک کودک مشاهده‌ی دقیق کودک است. مشاهده‌گری به مربی فرصت شناخت بیشتر را می‌دهد. مربی‌هایی که از ابتدا به کودکان برچسب می‌زنند و کودک را با یک یا دو صفت محدود می‌شناسند، خیلی قابل اعتماد نیستند. مربی‌ها با یک مشاهده‌گری کامل، می‌توانند به مختصات یک کودک اشراف پیدا می‌کنند و نسبت به توانایی‌ها و نیازهای کودک به آگاهی خوبی دست یابند. مربیانی که در کار خود متخصص هستند، علاوه بر اینکه دوره‌های مرتبط با کارشان را گذرانده‌اند، عاشقانه کار خود را دوست دارند. به طوری که شما عشق و علاقه آنها را در کارشان به وضوح می‌بینید.

۳- نسبت به تغییرات کودک حساس است

یک مربی حرفه‌ای نسبت به تمام تغییرات جسمانی و روانی کودک حساس است. این حساسیت ویژه می‌تواند در مواقع ضروری بسیار مهم و کمک‌کننده باشد. یک مربی حساس لحظه‌ای از کودک غافل نمی‌شود. چه بسا می‌تواند نسبت به تمام نیازها و توانایی‌های کودک پیش‌بینی خوبی داشته باشد و در این مسیر به والدین هم مشاوره دهد تا آنها را از چیزهای جدیدی مطلع کند.

۴-از هر وسیله‌ای، برای یادگیری کودکان استفاده می‌کند (خلاق است)

مربیانی که می‌توانند حتی از ساده‌ترین و دم‌دستی‌ترین وسایل، بهترین ابزار را بسازند و در فرایندهای یادگیری کودک، موثر باشند، مربیان خلاقی هستند. باید گفت که یک مربی خلاق می‌تواند، خلاقیت و شیوه‌های کنجکاوی بیشتر را به کودکان منتقل کند. چنین مربی‌ای نیاز ندارد از گران‌قیمت‌ترین ابزارهای آموزشی استفاده کند. زیرا چنان ذهن بازی دارد که می‌تواند هر وسیله‌ای را به نحو احسن و برای کاربردهای خودش به کار گیرد.

۵-برای کودک قوانین سختگیرانه ندارد

یک مربی کاربلد، می‌داند که زاویه دید کودکان با بزرگسالان متفاوت است. او آگاه است که بزرگترین کار برای کودکان، فقط بازی و تخیل‌پردازی است. بنابراین چنین مربیانی، برای کودکان خود، قوانین سخت‌گیرانه و دست‌وپاگیر وضع نمی‌کنند. آنها آگاه هستند که می‌توانند به جای سخت‌گیری‌های آسیب‌زا، هر مفهومی را در قالب بازی ارائه کنند.

نکته: اگرچه معیارهای شناخت یک مربی کاربلد بسیار زیاد هستند اما ما در اینجا به مهمترین گزینه‌ها اشاره کرده‌ایم. بدیهی‌ست با توجه به تفاوت و گوناگونی بین رشته‌های مختلف آموزشی، نشانه‌های یک مربی خوب برای کودکان نیز متفاوت می‌شود.

مهرنوش خالقی

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=11342
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.