کودک در چه شرایطی احساس خودکارآمدی می‌کند؟

کودکان پنج‌ساله وارد مرحله‌‌ی جدیدی از کودکی می‌شوند. به نحوی که می‌توانند احساسات خود را به خوبی کنترل کنند. آنها می‌توانند از نظم و قانون موجود تبعیت کنند. آنها دوست دارند از بزرگ‌ترها حمایت‌های مثبت دریافت کنند و با کودکان دیگر دوستی‌های جدیدی را شروع کنند. ممکن است کودکان پنج‌ساله ناگهان رفتارهای یک کودک دو یا سه‌ساله را تقلید کنند. جیغ و فریاد کنند و یا ناگهان قشقرق به پا کنند. یادمان نرود که آنها هنوز یک کودک هستند و نمی‌توانیم از آنها انتظار داشته باشیم مانند یک بزرگسال بالغ رفتار کنند.

پنج‌سالگی دوره‌ای است که کودکان سعی می‌کنند احساسات و عواطف خود را چکش‌کاری کنند. یعنی می‌تواند احساسات خود را بیشتر از قبل کنترل و بیان کند. ممکن است شما ناگهان با جملات معناداری از سوی کودکان پنج‌ساله خود مواجه شوید. مثلا: « من دوست ندارم شب‌ها زود به رختخوابم بروم».

کودک پنج‌ساله به‌طور طبیعی با دیگران همدلی می‌کند. مثلا ممکن است اگر ببیند دوستش ناراحت است او را دلداری دهد و احوالش را جویا شود. کودکان پنج‌ساله سعی می‌کنند به راحتی درباره احساسات خود صحبت کنند و یا اعتراف کنند.آنها قادرند درباره چیزی که فکر می‌کنند با بزرگ‌ترها صحبت کنند و احساسات را به اشتراک بگذارند.

کودک پنج ‌ساله می‌تواند از والدین خود جدا شود، بدون اینکه مضطرب و ناراحت شود. او دوست دارد مستقل‌تر شود و چیزهای بیشتری را تجربه کند. شما می‌توانید کاملا به آنها اعتماد کنید و آنها را در موقعیت‌های جدیدی قرار دهید تا با مسئولیت‌های جدید آشنا شوند. تا زمانی‌که آنها را تنها نگذارید و برای کارهای مختلف به آنها اعتماد نکنید، آنها نمی‌توانند احساس خودکارامدی کنند و متکی به خود باشند. کودک پنج‌ساله می‌تواند دستورالعمل‌های کوتاه را دنبال کند و کارها را به نحو احسن انجام دهد. مثلا سفره غذا را آماده کند. ظرف بشوید و یا گلدان‌ها را مرتب آبیاری کند.

کودکان پنج ساله دوستان مورد علاقه خود را بیشتر دوست دارند و می‌خواهند آنها را خوشنود کنند. مثلا دوست دارند به آنها هدیه بدهند و یا از خوراکی‌های جدید خود به دوستان‌شان هدیه دهند. گاهی آنها دوست دارند مثل دوست‌هایشان باشند و شکل و قیافه خود را مثل دوستانشان تغییر دهند. همچنین آنها به احتمال بیشتری از قوانین موجود پیروی می‌کنند. مثلا قوانینی که در جامعه وجود دارند و کودکان با آنها مواجه می‌شوند.

ترجمه و گردآوری: مهرنوش خالقی

منابع:

https://www.verywellfamily.com/5-year-old-developmental-milestones-620713

https://healthywa.wa.gov.au/Articles/A_E/Child-development-4-5-years

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=3365
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.