کودک حسود، والدین بی‌اطلاع!

پدر و مادری را تصور کنید که تمام امکانات لازم را برای کودکشان مهیا می‌کنند. آنها در تهیه‌ی امکانات مادی و معنوی برای فرزندشان کم نمی‌گذارند، با این‌حال با فرزندی حسود روبرو می‌شوند که از خواهر و برادرش و دخترخاله و بچه‌ی همسایه خوشش نمی‌‌آید و هرگونه توجه به دیگران را یک خطر بزرگ برای خود می‌بیند. به نظر می‌آید این والدین در برخی‌ شیوه‌های تربیتی خود اشتباهاتی داشته‌اند و از آنها بی‌اطلاع‌اند.

والدین بی‌آنکه بدانند در رفتار و گفتار خطاهایی دارند که منجر به تربیت فرزندانی حسود می‌شود. لوس کردن، توجه بیش از حد، کنترل بیش از حد، مقایسه کردن و وادار کردن کودک به رقابت ناسالم از جمله رفتارهای اشتباه والدین در این زمینه است.

  • لوس کردن:

والدینی که هر چه کودک می‌خواهد در اختیار او قرار می دهند این تصور را به او القا می‌کنند که بی‌رقیب و بی‌همتا است. چنین کودکی وقتی در مهد کودک یا دبستان با شرایط واقعی روبرو می‌شود یا در خانه با ورود فرزند دوم توجه والدین به او کاهش  پیدا می‌کند احساس ناامنی می‌کنند و همکلاسی یا نوزاد تازه از راه رسیده را رقیب خود می‌بیند و به آنها حسادت می‌کند.

  • توجه بیش از حد:

کودکانی که در منزل مورد توجه و محافظت بیش از حد پدر و مادر قرار دارند با ورود به مهد یا دبستان و حذف توجه والدین دچار ترس و خجالت می‌شوند و وقتی کودک دیگری را که چنین ضعفی ندارد می‌بینند به او حسادت می‌کنند.

  • کنترل بیش از حد:

والدینی که در منزل مقرارت سفت و سختی برای کودک دارند و به‌طور مداوم بدون توضیح دلیل او را کنترل می‌کنند موجب می‌شوند اعتمادبه‌نفس کودک به درستی شکل نگیرد و رشد نکند. چنین کودکی در خارج از محدوده‌ی کنترل پدر و مادر احساس بی‎ارزشی کرده و نسبت به سایر کودکانی که اعتمادبه‌نفس دارند، حسادت می‌کند.

  • مقایسه کردن:

مقایسه کردن کودکان با یکدیگر از اشتباهات مهلک والدین است. مقایسه‌ی کودک با هم‌سالان خود به حسادت، رقابت ناسالم و کمبود اعتمادبه‌نفس منجر می‌شود.

  • وادار کردن کودک به رقابت ناسالم:

کودکان با یکدیگر متفاوتند و هر‌کدام استعداد و ویژگی خاص خود را دارند. برخی والدین کودکان را وادار به رقابت ناسالم با هم‌سالان برای انجام فعالیتی مشابه و مقایسه‌ی نتایج آن می‌کنند بدون آنکه به استعداد و توانایی کودک توجه داشته باشند. چنین رفتاری موجب می‌شود تا رقابتی ناسالم در میان کودکان شکل بگیرد و چون هر کودک استعدادی متفاوت دارد و نتایج یکسان نیست حسادت کودکان را نسبت به یکدیگر بر می‌انگیزد.

منبع:

https://www.momjunction.com/articles/simple-ways-to-deal-with-jealousy-in-children_0022841/

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=5100
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.