موسیقی کلاسیک و پرورش حس شنوایی

بینایی کودک تازه متولد شده با ما متفاوت است. آنها فاصله نزدیک و لبه‌ها را بهتر می‌بینند. برای این منظور یکی از بهترین فعالیت‌های مناسب نوزاد تازه متولد شده این است که از تصاویر با رنگ‌های تیره استفاده کنید و آنها را بالای سر آنها آویزان کنید. جایی‌که جلوی دیدگان کودک شماست. همچنین می‌توانید تصاویری از چهره‌های مختلف را بالای سر او اضافه کنید.

شما باید بدانید نوازش کردن نوزاد تازه متولد شده چه اثرات مثبتی بر رشد هیجانی و فیزیکی او دارد. بهتر نواحی مختلف بدن او را به صورت جداگانه نوازش دهید تا او کم‌کم متوجه اعضای بدنش شود. نوزادان تازه متولد شده نمی‌دانند که یک جسم مجزا هستند و تصور می‌کنند، جزوی از اطراف خود هستند. پس سعی کنید بدن آنها به‌خصوص دست و پاهای نوزاد را ماساژ دهید. این کار به شما کمک می‌کند که بفهمید نوزاد شما کدام نقاط بدنش را بیشتر دوست دارد تا نوازش شود.

به‌تدریج و باملایمت با نوزاد خود شروع به حرف زدن کنید، نام آنها را صدا بزنید تا کم‌کم نسبت به نام خود آگاه شوند. می‌توانید برای آنها شعر نیز بخوانید. البته اگر ترانه‌های کودکانه و ساده را انتخاب کنید بسیار نتیجه‌بخش است. به خاطر داشته باشید کودکان از طریق تکرار می‌آموزند. می‌توانید چند ترانه مشخص کودکانه را هرروز برای آنها بخوانید. پخش موسیقی کلاسیک و بی‌کلام نیز تاثیر بسیار خوبی بر پرورش حس‌شنوایی آنها دارد. پس هرگز از موسیقی سالم و اثرات مثبت آن روی کودک خود غافل نشوید. در این مسیر شما می‌توانید برای کودک آواز‌خوانی‌ کند.

همیشه به خاطر داشته باشید که نوزاد شما بیش از هر چیز نیازمند آغوش شماست. این کار موجب می‌شود کودک شما احساس امنیت کند و شما بشناسد. در طول روز دقایقی را به نگاه کردن به چهره نوزاد خود بپردازید و اجازه دهید او نیز شما را زیاد نگاه کند. در عین حال که به نوزاد خود نگاه می‌کنید، با او صحبت کنید و فرم‌های مختلفی که به چهره‌اش می‌دهد را کپی کنید. ممکن است لب‌های خود را جمع کند، دهانش را باز کند و یا چشم‌هایش را گِرد کند. به خاطر داشته باشید هرگز نوزاد خود را با شدت تکان ندهید و همیشه به آرامی او را تکان دهید.

ترجمه و گرداوری: مهرنوش خالقی

منابع:

https://healthywa.wa.gov.au/Articles/A_E/Child-development-0-3-months

https://www.zerotothree.org/early-development

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=3655
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.