آیا کودکم آماده است تا از پوشک جدا شود؟

تا چه وقت کودکم باید پوشک بپوشد؟ دیگر خسته شده‌ام. کاش می‌توانستم زودتر از این کار خلاص شوم. این‌ها درد‌دل‌های برخی مادر و پدرهایی‌ست که تصمیم دارند کودک خود را از پوشک بگیرند اما هنوز نمی‌توانند. احتمالاً این مشکل از آنجایی‌ آب می‌خورد که شما یا کودک‌تان هنوز آمادگی‌های لازم را به‌دست نیاورده‌اید. برای اینکه کودک شما بتواند با موفقیت از این مرحله عبور کند، لازم است از نظر جسمی و روانی آماده باشد و شما نیز طی یک برنامه‌ی مشخص و با کسب آگاهی‌های لازم‌ این مرحله را شروع و با موفقیت به پایان برسانید. در این مطلب سعی داریم تا مطالبی درباره آمادگی‌های کودک برای جدا شدن از پوشک ارائه کنیم.

براساس مشاهدات و پژوهش‌های مختلف، هنوز هیچ سن خاصی برای از پوشک گرفتن کودکان وجود ندارد. این مسأله کاملاً بسته به میزان آمادگی‌ بدنی و روانی کودک شما، متفاوت است. در حقیقت کودک شما بین ۱۸ تا ۳۶ ماهگی می‌تواند به تدریج از لگن استفاده کند و دیگر نیازی به پوشک نداشته باشد. دخترها چند ماه زودتر از پسرها می‌توانند از لگن استفاده کنند. نشانه‌هایی هست که شما می‌توانید از روی آنها متوجه شوید چه زمان باید این کار را شروع کنید.

 • از جمله مهم‌ترین نشانه‌ها این است که کارکرد روده‌های کودک باید به صورت منظم، نرم، فرم‌دار و در ساعات قابل‌پیش‌بینی باشد و مثلاً در طول شب یا نیمه‌شب نیازی به اجابت مزاج نداشته باشد.
 • نشانه‌ی بعدی این است که وقتی صبح‌ها پوشک کودک را بررسی می‌کنید، خشک باشد. این بد‌ان معناست که کودک ماهیچه‌های مقعدی و مربوط به ادرار کودک، در حال کسب توانایی‌های لازم هستند و می‌توانند خود را نگه‌دارند.
 • کودک می‌تواند برای دقایقی در جایی بنشیند و شلوار یا لباس زیر خود را به راحتی درآورد و بالا و پایین کند.
 • وقتی کودک را به دستشویی می‌برید تا روی لگن بنشیند، از خود ذوق و علاقه زیادی بروز می‌دهد.

علاوه‌براین موارد، کودک باید مایل به مستقل شدن باشد. یعنی بخواهد کاری را به تنهایی انجام دهد. کودکانی که دیگر از پوشک خیس یا کثیف خود کلافه می‌شوند آمادگی جدا شدن از پوشک را به‌دست آورده‌اند. بچه‌های آماده، می‌توانند یک دستورالعمل را به‌خوبی دنبال کنند و از جملات و کلمات مرتبط با دستشویی رفتن بتوانند استفاده کنند. این بچه‌ها نسبت به حالت تخلیه مثانه و روده‌های خود آگاه شده باشد و این حس را بشناسد و بتواند والدین خود را در مورد اینکه نیاز به دستشویی رفتن دارد، آگاه کند. در واقع کودک شما باید به این آگاهی رسیده باشد که پیش از اینکه بخواهد مثانه یا روده‌ها تخلیه کند، شما را آگاه کند و از شما کمک بخواهد. کودکانی که به این دسته از نشانه‌های روانی و جسمانی رسیده باشند، در حقیقت آمادگی استفاده از لگن کودک و استفاده نکردن از پوشک را به‌دست آورده‌اند. به این ترتیب والدین با دیدن این علائم می‌توانند حمایت‌های لازم را به کودک داده و او را برای گذر از این مرحله یاری کنند.

ترجمه و گرداوری: مهرنوش خالقی

منابع:

https://www.babycenter.ca/a4384/potty-training-is-my-child-ready

https://www.webmd.com/parenting/baby/potty-training-when-to-start#1

لینک کوتاه مطلب : https://ta6.ir/?p=5003
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. یک مادر می گوید

  پسر من ۲۰ روز دیگه سه سالش می‌شه. شش ماهه دارم سعی می‌کنم بگیرم ولی موفق نشدم. دوست داره با پوشک کثیف بگرده حتی وقتی پی پی می‌کنه در برابر تعویض مقاومت می‌کنه. همه راه‌های معمول رو امتحان کردم، برچسب، جایزه، مشاور، کتاب، بی فایده است. دلش می‌خواد تو پوشک کارشو بکنه و صراحتا هم میگه. از روی لج همکاری نمی‌کنه و کنترل داره، وقتی میبرمش رو لگن می‌تونه ادرار کنه. یکماه ول کردم ولی بازم رفتارش همون بود.

  1. mohammadi می گوید

   مادر گرامی، طبعا کودک شما آمادگی روحی برای جدا شدن از پوشک را ندارد. پیشنهاد اول ما مطالعه‌ی کتاب‌هایی با موضوع پوشک و دستشویی برای کودکتان و درصورت عدم موفقیت راهنمایی گرفتن از یک مشاور است.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.